MOTTO

I am a leaf on the wind - watch how I soar.
Hoban 'Wash' Washburn

4 stycznia 2012

Pierścionek filcowy Czekoladka

Projekt wykonała: Katarzyna Kamieniarz 
Jej prace można podziwiać w Galerii Olissima www.olissimart.com
Kurs udostępniony dzięki uprzejmości Coricamo, oryginalnie wydrukowany w czasopiśmie Twórcze Inspiracje

Przy każdym produkcie podajemy kod (np. S 539-474), pod którym można go znaleźć w sklepie internetowym www.coricamo.pl

Filcowanie (spilśnianie) jest najstarszym sposobem pozyskiwania tekstyliów znanym człowiekowi – znaleziska archeologiczne liczą sobie nawet 6 500 lat! Tradycyjne metody wyrobu filcu do dziś stosują nomadowie zamieszkujący Azję Środkową. Filc wykorzystywany jest przez nich do wyrobu jurt, dywanów, ubrań, nakryć głowy a nawet butów.

 1. Sprzęt i materiały potrzebne do wykonania pierścionka:
 • szczotka do filcowania mała - (S 526-282)
 • igła do filcowania cienka - (S 526-298)
 • mata do filcowania - (S 526-294)
 • grabki do filcowania - (S 526-285)
 • obsadka do igieł - (S 526-287)
 • klej błyskawiczny
 • nić (najlepsza nić do skór – jest najmocniejsza) - (AC 8856-2799)
 • igła
 • nożyczki kosmetyczne z zagiętymi noskami
 • czesanka wełniana autralijska - (S 526-612)
 • koralik na oczko - perełka w odcieniu capuccino o średnicy 8-10 mm - (AC P1A97)
2. Na wykonanie pierścionka użyta została wełna w kolorze czekoladowym. Jeśli chodzi o ilość użytego runa, to najłatwiej odmierzyć ją odrywając kawałek (uwaga: czesanki NIGDY nie tniemy nożyczkami!) Odmierzona ilość czesanki powinna po zgnieceniu jej w kulke i spłaszczeniu między palcami mieć grubość około 1 cm3. Połowę runa rozkładamy na szczotce tak, by zajęła całą jej powierzchnie i nakłuwamy. Robimy to swobodnie, nie wkładając zbyt dużo siły, żeby włoski nie wbijały się zbyt głęboko w szczotkę, tylko przeplatały się ze sobą nawzajem.4. Kiedy igłowana robótka ma już na tyle zbitą konsystencję, że jej brzegi dadzą się oderwać od szczotki w całości, podnosimy ją, zaginając obie dłuższe krawędzie do środka robótki (składamy ufilcowany wstępnie prostokąt na trzy, wzdłuż dłuższej krawędzi). Spodnia strona filcowanego kawałka będzie nieco kosmata, a powierzchnia w którą wkłuwaliśmy igły będzie gładsza, bez odstających włosków - to normalne.


5. Złożony na trzy pasek znów igłujemy około 5 minut, pamiętając żeby nie zawijać ani nie igłować końcówek. Muszą one zostać luźne, ponieważ w kolejnych krokach posłużą do połączenia obręczy.


6. Ufilcowany pasek składamy raz jeszczedo wewnątrz wzdłuż dłuższej osi i ponownie nakłuwamy, pamiętając o pozostawieniu luźnych, nieufilcowanych końcówek.

7-8. Ufilcowany na szczotce paseczek przekładamy na filcową matę i nakłuwamy pojedynczą igłą (cienką) z obu stron (nadal nie ruszając końców). W ten sposób nasza robótka staje się mniej kosmata.
9. Wykańczamy robótkę raz jeszcze na filcowej macie. Powinniśmy otrzymać pasek filcowy pozwalający na swobodne owinięcie palca.


10. Zostawione do tej pory luźno końcówki rozkładamy na boki, żeby powstały rozetki.

11. Następnie zwijamy pasek w łuk i wewnętrzne brzegi rozetek zakładamy na siebie, tak by utworzyły obręcz. Nakłuwamy je igłą by się połączyły. Zewnętrzne brzegi rozetek pozostawiamy niepołączone. Przeszywamy i przyklejamy delikatnie perełkę

12. Wykańczamy luźną czesankę pozostawioną wokół oczka.


13. Miękką główkę wokół perełki nakłuwamy dookoła pod skosem oraz prostopadle. Staramy się nie porysować oczka- igła, nawet popychana lekko, zazwyczaj przechodzi na wylot robótki. Pamiętajmy też, ze igła choć twarda, jest nieelastyczna i łatwo ją złamać, gdy uderzymy końcem o twardszą powierzchnię.


14. Odrywamy małe fragmenty czesanki i robimy w nich palcem otworek. Następnie nakładamy od góry na główkę pierścionka tak, by oczko wystawało przez zrobiony palcem otworek. Następnie nakłuwamy nałożony kawek runa tak by utworzyć ścisłą otoczkę wokół oczka.


15. Powtarzamy i nakłuwanie nakładanie fragmentów czesanki wokół oczka aż do uzyskania pożądanego wyglądu kopuły pierścionka.16. Na koniec nadajemy pierścionkowi ostateczny kształt, nakłuwając wszędzie tam gdzie coś wystaje ponad założoną powierzchnię i ewentualnie obcinamy nożyczkami pojedyncze odstające włoski.


Gotowe:)

Zachęcam do zakupu styczniowego zeszytu Twórczych Inspiracji, w którym znajdziecie więcej ciekawych kursów, nie tylko na filcowane rzeczy :)

1 komentarz:

 1. Jest piekny i to wszytsko wydaje sie takie proste ale pewnie jakby sie za to zabrac to wcale takie nie jest. ;p

  http://diyblog2.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz :*

Related Posts with Thumbnails